Bieg po życie.

Autor: Lopez Lomong, Mark Tabb

Wydawnictwo: sine qua non

Książka opowiada o losach jednego z Sudańczyków, któremu udało się osiągnąć bardzo wiele w dorosłym życiu. Lopez Lomong jako 6 letni chłopiec został porwany przez rebeliantów do ich ośrodka szkoleniowego. Dzięki ,,trzem aniołom” – starszym ,,braciom” ( kolegom z obozu) udaje mu się z niego uciec i trafić do obozu dla uchodźców. Następnie przez szczęśliwy traf zostaje zaadoptowany przez jedną z rodzin amerykańskich, co dało mu szansę na lepsze życie w Ameryce. Jego talent do biegania pozwolił mu zajść naprawdę daleko w tej dziedzinie, a dzięki uporowi w dążeniu do zaplanowanych celów, udało mu się też ukończyć szkołę. Warto dodać, że spełniło się jego największe marzenie z dzieciństwa: wzięcie udziału w olimpiadzie.

Opisy w książce wywołują różne emocje u czytelników. Czytając książkę nie raz można się uśmiać z zachowań bohatera, ale również przeżyć chwile grozy podczas ich ucieczki z obozu, czy wzruszyć się ciężkim losem sudańskich dzieci.  Książka jest napisana bardzo dobrze, czyta się ją z dużym polotem i w moim przypadku z zainteresowaniem.

Głównym przesłaniem książki i Lopeza zarazem jest naświetlenie światu problemów afrykańskich ludzi, w szczególności dzieci. Zwrócenie uwagi na kilka kwestii, takich jak: brak odpowiedniego wykształcenia, brak szkół i nauczycieli, brak dostępu do wody w wioskach. W wielu przypadkach ludzie z wioski muszą iść daleko, żeby nabrać wody ze studni, często młode dziewczyny w ten sposób narażane są na niebezpieczeństwo gwałtu czy porwania. Jest też problem braku lekarstw i opieki medycznej, przez co wielu ludzi umiera, nie raz w ogromnych cierpieniach. Autor zwraca również uwagę na panujące tam ciężkie warunki związane z wojnami i innymi niebezpieczeństwami, czy strachem z tego wynikającym.

Nie chcę dokładnie opisywać biografii Lopeza Lomonga. Myślę, że warto ją poznać sięgając po książkę ,,Bieg po życie”. Książkę polecam wszystkim biegaczom, osobom wrażliwym na problemy afrykańskich plemion, ale również, ze względu na religijną postawę bohatera, wszystkim tym, którzy chcą umocnić swoją wiarę.

 

About basiasz

bez biegania i chodzenia po górach oraz aktywnego wypoczynku nie wyobraża sobie życia. Niegdyś ultra maratończyk, aktualnie wraca do świata ultra po kontuzji. Planuje wystartować w biegach 12h i 24h :) Lubi stawiać sobie wyzwania górskie dlatego jest zdobywczynią Głównego Szlaku beskidzkiego i Głównego szlaku sudeckiego. W najbliższych latach planuje nadal zdobywać kolejne prestiżowe szlaki górskie w Polsce i zagranicą.

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o