Nordic Walking cz.1

Korzenie Nordic Walking sięgają lat 20. XX wieku. Długo pozostawał jednak formalnie nieopisany, aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku. Początkowo dyscyplina ta została przeznaczona dla narciarzy biegowych jako jedna z form całorocznego treningu w celu podtrzymania kondycji podczas przerwy od zawodów. Kolebką Nordic walkingu jest Finlandia[1,2].

Wykorzystanie specjalnych kijków i odpowiedniej techniki odpychania pozwala zaangażować całe ciało podczas treningu[1]. Ruchy wykonywane w Nordic Walking odbywają się w tak zwanym łańcuchu biokinematycznym zamkniętym.

Jakie są zalety tej dyscypliny ?

  • wszechstronnie poprawia zdrowie i kondycję,
  • rozwija mięśnie,
  • nie powoduje urazów,
  • można ją uprawiać wszędzie.

Ponadto trwają badania naukowe nad wpływem tego rodzaju sportu na różne choroby np. Parkinsona, Alzhaimera, otyłości i cukrzycy.

Nordic Walking może być uprawiany przez dzieci jak i ludzi starszych.

Szybki marsz to połączenie treningu siłowego i aerobowego ( tlenowego). Zaleta Nordic Walking jest możliwość uprawiania go na świeżym powietrzu o każdej porze roku.

Nordic Walking jest uprawiany na trzech poziomach:

  • zdrowotnym
  • fitness
  • sportowym

 

Poziom zdrowotny polega na nauce techniki, motywacją jest również utrata wagi i poprawa sylwetki, oraz ogólnego samopoczucia. Drugi poziom to doskonalenie techniki oraz poprawa poziomu wytrzymałości, siły jak i wydolność organizmu.

Nordic Walking rozwija się bardzo dynamicznie już na świecie około 10 milionów ludzi chodzi z kijkami[3].

 

[1] wikipedia.pl

[2] P. Wróblewki, Nordic Walking w Polsce, expert, 2014

[3] http://pfnw.eu

 

About basiasz

bez biegania i chodzenia po górach oraz aktywnego wypoczynku nie wyobraża sobie życia. Niegdyś ultra maratończyk, aktualnie wraca do świata ultra po kontuzji. Planuje wystartować w biegach 12h i 24h :) Lubi stawiać sobie wyzwania górskie dlatego jest zdobywczynią Głównego Szlaku beskidzkiego i Głównego szlaku sudeckiego. W najbliższych latach planuje nadal zdobywać kolejne prestiżowe szlaki górskie w Polsce i zagranicą.

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o